Mount & Blade II: Bannerlord İnceleme

Günümüz de Orta Çağ Savaş temasını en iyi şekilde bizlere yansıtan oyunlardan biri olan Mount and Blade’in yeni oyunu Bannerlord, 8 yıl ardından 30 Mart 2020 tarihinde nihayet çıkış yaptı. Serinin ikinci oyunu olan Warband ülkemizde oldukça iyi bir kitleye sahip olmasının asıl nedeni tabii ki yapımcı firma olan

MOUNT AND BLADE II: BANNERLORD ANA HİKAYESİ

Bannerlord, serinin bir önceki oyunu olan Warband’dan 200 sene öncesinde Kalradya adı verilen bir evrende geçiyor. Hikaye de ilk yapmamız gereken kaçırılan kardeşimizi kurtarmak ve ardından geçmişte gerçekleşmiş bir savaş hakkında Kalradya‘nın önde gelen lordlarından bilgiler toplayarak bu bilgiler neticesinde parçaları birleştirip daha önce dağılan imparatorluğu tekrardan kurmak. Oyun size 2 yol sunuyor; kendi krallığınızı kurmalısınız veya başka bir krallığın bünyesine katılmalısınız. Mount and Blade‘in özü yaratmış olduğunuz karakterinizle krallıkları, şehirleri, kaleleri, köyleri fethedip kendi krallığınızı büyütmek veya bünyesinde bulunduğunuz krallığa hizmet etmek. İşte bu yönüyle Bannerlord eşsiz bir oynayış zevki sunuyor.

Mount & Blade II: Bannerlord Neler Gelişmiş?

Beklendiğimiz  gibi oyunun grafiklerindeki yenilik rahatlıkla fark ediliyor. Oyunun hem kale kuşatması hem de normal savaşlardaki stratejileri çok daha geliştirilmiş gözüküyor. Modellemeler çok daha ayrıntılı, animasyonlar da gelişmiş ve aslında merak edildiği gibi oynanıştaki akıcılık tüm bunlarla birlikte çok mükemmel. Beni en çok korkutan da buydu, beta süreçlerinde izlediğim kadarıyla akıştaki bazı sorunlar acaba o eski keyfi alamayacak mıyız diye sorgulamıştı . Lakin erken erişime açılmasıyla bu farklar giderilmiş. Zaten çıkışından itibaren durmadan farklı hata düzeltmelerine dair güncellemeler çok fazla  çıkıyor. Umarız güncellemeleri ihmal etmezler.

OYNAYIŞ VE DÖVÜŞ MEKANİKLERİ

Aslında Mount and Blade’in özünü oluşturan temel mekanik silah kullanma ve ordu yönetimidir. Bannerlord‘da ise bu mekaniğin üstünde büyük değişikliklere gitmemiş. Yine silah kullanımı bir önceki oyundaki gibi rakibin saldırısına karşı aynı yönlü bloklama ve silahınızın özelliğine göre bir saldırı yapmak üzerine kurulmuş lakin oyuna ilk girdiğinizde biraz yabancılık öekebilirsiniz.

Karakter animasyonları hususunda da çok büyük değişikliklere gidilmemiş ama oyuna ilk defa Bannerlord ile başlıyorsanız veya geçmişte bir Warband oyuncusu değilseniz animasyonların sizi gayet iyi bir şekilde tatmin edebileceğini söyleyebilirim.

TİCARET SİSTEMİ

Oyunda gelişmeniz ve hedefinize ulaşmanız için gerekli olan bir diğer şey ise para. Tabiki ticaret sistemi bu yönüyle Bannerlord da bazı değişikliklere gidilmiş denebilir. Bu yeni gelişmeler ile birlikte farklı şehirlerde kasabalarda dükkanlar satın alabilirsiniz veya başına yoldaşlarınızdan birini geçirdiğiniz bir kervan kurabilirsiniz lakin bunların da güvenliğini sağlamak durumundasınız. Eğer kervanın güvenliğini sağlamassanız eşkiyalar dükkanınızı haraca bağlayabilir veya haydutlar kervanlarınıza saldırabilir.

KARAKTER GELİŞİMİ VE RPG MANTIĞI

Oyunun başlangıcı Warband‘dan da görmüş olduğumuz klasik karakter yaratma ekranı bulunmakta. Bu noktada oyunda nasıl bir yol izlediğinizi önceden belirlemeniz ve oyunun size sunmuş olduğu RPG mantığını kendinize uygun şekilde kullanmanız gerekiyor. Oyunda var olan ve günümüz dünyasında çeşitli medeniyetleri bünyesinde barındıran milletlerden birini seçmemiz gerek fakat bu seçim artık Bannerlord ile birlikte önceki oyunlarda olduğu gibi rastgele bir seçim değil. Seçmiş olduğunuz her krallığın size farklı faydaları bulunmakta ve sizde bu faydalardan birini kendinize uygun bir şekilde tercih etmelisiniz. Elbette bir millete mensup olmanın yanında ileride sizin becerilerinize şekil verecek olan geçmişiniz ve aile oluşumunuzu seçmelisiniz. Yapmış olduğunuz bu seçimler tıpkı millet seçimi gibi size farklı beceriler sunuyor.

Bir karakter yaratmadan bahsediyorsak olmazsa olmazlardan biri de karakter görünümünü oluşturmaktır. Bannerlord‘un ise bu olayda gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz çünkü bir önceki oyuna kıyasla karakter oluşturma çok iyi detaylandırılmış.

Oyuna başladığınızda oyunun içeriğinde var olan silahları vb. silahları daha iyi kullanabilmeniz için geliştirilmiş klasik RPG oyunlarından görmüş olduğumuz bir yetenek ağacı eklenmiş lakin bu yetenek ağacının iyi yanı ise gelişimin direkt oyun odaklı olması. Yani yapmış olduğunuz bir gelişimin sonucunu oyunun içinde görebilirsiniz ve bu durumdan faydalanabilirsiniz.

YAN GÖREVLER

Oyunda atlanılmaması gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise yan görevler. Yan görevler oyunun önemli temel elementleri olan para ve nam kazanmanız konusunda başlarda size çok yardımcı oluyor. Temel olarak bu yan görevleri köylülerden ya da Lordlardan alabiliyoruz. Diğer oyunların yanı sıra yan görevler sürükleyici ve ana hikaye kadar  etkileyici.

ORDU YÖNETİMİ VE KUŞATMALAR

Bir krallığa mensup olmanız veya bir krallık kurmanız durumunda yapmanız gerekenlerden biri krallığınızın sınırlarını genişletmek. Bunun içinde ordunuzu savaşa hazır hale getirip bir yeri kuşatmanız gerekiyor. Ordunuz her ne kadar güçlü olursa olsun alabileceğiniz yanlış kararlar çok fazla zarara sebep olabilir. Bunun için ordunuzun yapısına göre doğru kararlar almanız gerekiyor. Kuşatma durumunda savunan ya da saldıran taraf olmanız fark etmeksizin kuşatma kulesini ya da gerekli yapıyı zamanı da doğru kullanarak kalenizin pozisyonuna uygun bir şekilde inşa etmelisiniz.

Yorum Bırakın

E-posta Hesabınız Yayımlanmayacak.


*