İntel Xe Harici Ekran Kartını Duyurdu!

Intel, geçtiğimiz aylarda duyurulan Iris Xe GPU’larının masaüstü sürümlerini duyurdu. Şu an fiyatları bilinmiyor. Yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyan oyunları çalıştıramayan kartlar, daha çok video izlemek için kullanılabilecek. Intel, 2020’nin son aylarında “Iris Xe” olarak duyurduğu dizüstü bilgisayar GPU’larını duyurmuştu. Günlük kullanım için ideal seviyede olan GPU’lar, nispeten uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlariçindi. Intel şimdi, bu GPU’ların masaüstü bilgisayarlar için dizayn edilen kart sürümlerini duyurdu. Intel’in yeni ekran kartları, ASUS yardımı ile piyasada görülecek.

Intel Iris Xe ekran kartları, HDR ve yapay zeka desteği ile son tüketiciye ulaştırılacak. 4K çözünürlük desteği sunacak ekran kartları, AV1 kodeklerinin çözülmesini sağlayacak 4 GB video belleğine sahip olacak. Adaptive Sync desteğine de sahip olan ekran kartları, 144 Hz gibi yüksek hızlı monitör kullanan tüketicilerin de işine yaracak. Yırılmalar ortadan kalkacak.

Intel’in masaüstü bilgisayarlar için hazırladığı Iris Xe ekran kartları, masaüstü bilgisayarların ekran performansını artıracak. Ancak kullanıcılar, bu ekran kartlarıyla günümüzün gelişmiş oyunlarını oynayamayacaklar. Bu ekran kartları daha çok, sorunsuzca video izlemek isteyen kullanıcıların işine yarayacak türden.

Intel’in ekran kartları, NVIDIA ve AMD gibi sektör devlerinin ekran kartlarıyla yarışabilecek düzeyde değil. Ancak şirket, bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Xe-HPG mimarisi üzerinde çalışmalarını sürdüren şirket, ilerleyen süreçte çok daha güçlü ekran kartları üretebilecek pozisyona gelecek. Intel, eğer bu süreci iyi yönetmeyi başarır ve gerçekten de güçlü ekran kartları üretebilirse, 2021 yılının sonunda NVIDIA ve AMD’ye rakip olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta Hesabınız Yayımlanmayacak.


*