Windows 11’deki 7 Yeni Özellik

1. Oyunlar için Auto HDR

Eğer PC’de herhangi bir klasik ya da HDR desteklemeyen bir oyun oynuyorsanız Windows 11 bunu otomatik olarak güncelleyecek. Böylece ışıklar ve renkler HDR’a adapte olacak. Bu özellik Xbox konsollarında bir süredir var, dolayısıyla bunun PC’ye gelmesi de kaçınılmazdı. Microsoft 1000’den fazla oyuna Auto HDR özelliği getireceğini belirtiyor. Bunlar arasında Age of Empires Definitive Edition, Rocket League, Day Z ve Doom 64 de var.

2. Android uygulamalar Windows 11’e geliyor

Windows 11’in en büyük sürprizi Android uygulamaları çalıştırabiliyor olması. Ne yazık ki Android uygulamalar Microsoft Store ile tam entegre şekilde çalışmıyor, bu uygulamaları ancak Amazon Appstore üzerinden yüklüyor ve ardından tıpkı diğer uygulamalar gibi görev çubuğu üzerinden veya kısayolla çalıştırabiliyorsunuz.

Bunun sebebi, Android uygulamaların Windows 11’de yeni “Intel Bridge” sayesinde çalışabiliyor olması. Bu kod derleyicisi, uygulamaların x86 sistemlerde çalışmasına aracı oluyor. Buradaki iyi olan şey de şu: Bu Intel aracı AMD ve başka işlemcilerde de sorunsuz çalışıyor. Dolayısıyla tüm PC’ler (ve Windows 11 yüklü tabletler) Android uygulamaları çalıştırabilecek.

Küçük bir not da şu, Microsoft Store, video akış hizmetlerine de aracı olacak; yani Disney+ veya Netflix gibi hizmetleri çalıştıracak. Ayrıca Windows 11’inizle 4K TV’nize kablosuz olarak medya yansıtabileceksiniz.

3. Yeni tasarım

Elbette ki Windows 11’in yeni tasarımının en dikkat çekici kısmı görev çubuğunun ortada olması. Geleneksel olarak bu kısım hep solda yer alırdı. Şimdi ise daha büyük ya da geniş monitörlere sahip kullanıcılar için daha ulaşılabilir hale getirilmiş.

Windows 11 ayrıca daha yumuşak görseller ve kavisli köşelere sahip. Ayrıca animasyonlu geçişler ve daha rafine transparan efektler var. Widget paneli mesela cam gibi görünen bir kısma yerleştirilmiş. Uçarak geliyor ve diğer pencerelerinizin önüne geçiyor.

4. Daha hızlı oyunlar

Microsoft, Windows 11’in tamamen hızı önceliklendirdiğini belirtti. Sleep modundan Windows Hello login’lerine kadar her şeyin daha hızlı olması bekleniyor. Ayrıca arka plandaki yeni Windows güncellemeleri de %40 daha küçük olacakmış.

Oyun konusuna gelirsek Microsoft, Direct Storage adında yeni bir özellik de tanıttı. Oyunlar direkt olarak ekran kartına yükleme yapabiliyor. Bu da yükleme sürelerini kısaltıyor ve grafik render’ını kolaylaştırıyor.

5. Snap layout’lar

Windows bir süredir snap üzerinde çalışıyordu. Daha büyük ve geniş ekranlar bunu daha mümkün kıldı. Snap layout’lar üç pencereyi birden görmeyi kolaylaştırıyor. Bir büyük ve iki daha küçük pencere yan yana durabiliyor. Çok daha fazlası da mümkün. Birkaç pencere açık çalışırken, Windows 11 hangi uygulamaların açık olduğunu hatırlıyor ve görev çubuğunda bunları grup olarak görebiliyorsunuz.

6. Windows’un widget’ları

Widget’lar Windows 11’in önemli bir parçası olarak geri dönüyor. Microsoft yapay zeka sayesinde bunları kişiselleştirilebilir hale getireceğini belirtiyor. Bunlar yine bildiğimiz gibi hava durumu, hisseler ve haritalar. Ancak Microsoft haberlere de burada önem vermiş. İlgi duyduğunuz şeylere göre widget’ları uluslararası siyaset, Espor ve yerel haberler olarak değiştirebiliyorsunuz.

Tüm widget’lar cam bir yüzey üzerinde ve solda yer alıyor. Açtığınız zaman tüm pencerelerin üzerine geliyor.

7. Yeni tablet modu

Windows 11, tablet kullanıcıları için geliştirilmiş bir deneyim sunuyor. Tablete geldiğiniz anda UI değişiyor ve ikonlar arasında daha fazla mesafe oluyor. Pencerelerin boyutunu değiştirmek yeni animasyonlar sayesinde de daha kolay. Windows 11 ayrıca üç parmakla kaydırma ya da pencereyi kapatma gibi dokunmatik geliştirmelerle de geliyor.

Yorum Bırakın

E-posta Hesabınız Yayımlanmayacak.


*